Pages

Monday, 29 August 2016

Cookbook Reflection.

Screenshot 2016-08-29 at 12.14.57 PM.png


For making our Cookbook I have learnt…


I learnt how to work out the cost to make the Cookbook and how much we would make if we sold it for $10.00 or $13.95.


I have learnt how to manage the money for our Cookbook and keep record.


I learnt how to use, send an Invoice and let the parents/Customers know when they will be paying the money and when it is Due.


So what I really enjoyed and found interesting was…


Making the Invoices because it was really interesting and it was my first time and of course I just love trying new things.


Since our topic was healthy living we made a Cookbook. We had to make a reflection on what we have learnt and what we found interesting. I learnt how to work out the cost of materials and how much we would make if we sold it for this much or that much. What I enjoyed was making invoices for parents.





3 comments:

  1. Hi its me lily that is awesome

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you Lily!
      😊😊😊😊

      Delete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete